LGS’ye Nasıl Hazırlanmalıyız?

LGS’ye Nasıl Hazırlanmalıyız?

Liseye Giriş Sistemi (LGS) sınavı bu sene ilk kez yapılacak. Peki siz bu sınava hazır mısınız? LGS’ye nasıl hazırlanmalıyız başlıklı yazımızı buradan okuyabilirsiniz. Bu sınavın tek bir aşaması olmadığını hesaba katarak cevap vermeniz gerekiyor. Çünkü sadece bu sıanvdan aldığınız puan sizin LGS genel puanınızı ortaya çıkarmayacak. Ortaokuldaki karne notlarınız da işin içinde. Ortaokul ders notlarınız hatırı sayılır bir güzelliğe sahipse sınavdan da güzel bir puan alarak tercih ettiğiniz okula gitmeniz pekala mümkündür.

Nitelikli okullar listesi yayınlandı, peki ülkemizde sadece listedeki okullar mı nitelikli? Eğitim kalitesi, eğitim için gerekli donanıma, olanaklara sahip başka okullar yok mu? Nitelikli okullar dışında kalan fakat LGS taban puanı oldukça yüksek pek çok Anadolu lisesi var. Bu liselere kayıtlar şimdi adrese dayalı olarak gerçekleştirilecek. Bu da ayrı bir vaka olarak dursun kenarda. Adres aldırmalar, vs vs pek çok durum şimdi yaşanmakta ve yaşanmaya devam edecektir.

Sınava hazırlanırken neler yapıyorsunuz? Aşağıda sıralanan maddelerin hangisini uygulayarak sınava hazırlanıyorsunuz?

  1. Derslerime gerekli önemi veriyorum, derste dersi dinliyorum.
  2. Günlük düzenli bir çalışma programım var.
  3. Kendime, sosyal hayatıma gereken zamanı veriyorum.
  4. Çözümlü sorular ile soru çözüyorum.
  5. Çözemediğim soruların çözümüne öğretmenlerim ya da bilenler sayesinde ulaşıyorum.
  6. Deneme sınavlarına giriyorum.
  7. Özellikle sözel derslere çalışırken asla müzik dinlemiyorum.

Bu maddeleri zamanla daha da artırabiliriz. Ama ilk aklımıza gelenler bunlar oldu. Kendinizi en iyi siz ve rehber öğretmeniniz tanıyacaktır. Bu sebeple kendinize program hazırlarken sınıf öğretmeniniz ve rehber öğretmenizin tecrübelerinden faydalanmayı unutmayın.

Share This Post

TEPKİ VER - Yorum YAP.