Sınava Nasıl Hazırlanmalıyım? (LGS-YKS-KPSS-ÖABT-ALES)

Sınava Nasıl Hazırlanmalıyım? (LGS-YKS-KPSS-ÖABT-ALES)

Herhangi bir sınava (LGS, YKS, TYT, KPSS, ALES, ÖABT, YDS vb.) hazırlanma süreci stresli ve zaman alıcı olabilir, zaten de belli bir miktarda öyle olması gerekiyor. Strese ve gerginliğe büyük ölçüde kapılmaya gerek yok. Hangi sınav olursa olsun, hazırlık sürecine dair bu yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz. Önceden gerekli önlemleri ve hazırlıkları yaparak gireceğiniz sınava hazır olduğunuzdan emin olabilirsiniz. Sınavlara hazırlanırken nelere dikkat etmeliyiz? Ne yapmalıyız? Hangi sınava nasıl hazırlanmalıyım? KPSS’ye nasıl hazırlanmalıyım? LGS’de nasıl başarılı olabilirim? KPSS’de nasıl yüksek puan alırım? YKS’ye nasıl hazırlanmalıyım? TYT’ye nasıl hazırlanmalıyım? LGS’de yüksek puan almak için ne yapmalıyım? Bu sorular için sınava nasıl hazırlanmalıyım başlıklı yazımız aşağıdadır…

Erken çalışmaya başlayın.

Gireceğiniz sınav için gerekli hazırlanma süresi değişkenlik gösterebilmektedir. Eğer LGS, KPSS vb. merkezi bir sınava hazırlanıyorsanız mümkün olduğunda erken hazırlanmaya çalışın bu size sınavdaki başarınıza dair gerekli güveni verecektir. Programınızı ona göre hazırlayıp emin adımlarla ilerlemeniz bir anlamda doğru zamanda çalışmaya başlamanıza bağlıdır.

Erken çalışmaya başlayın. Çünkü bu size sınava hazırlanmanız için gerekli gücü depolamanızı sağlayarak sınava dair bol bol soru çözme, deneme alanında bol pratik yapma imkanı verecektir. Sınava girmeden yeterli bir süre önce kendinizi test etme ve geldiğiniz noktayı görmenizi sağlayıp gerekli önlemleri zamanında alabilirsiniz.

Sınavdan önce güzel bir gece uykusunu almaya çalışın. Çünkü yoğun ve bir çalışma süreci yaşadığınızı varsayarsak beyniniz bu bilgileri sınav gecesindeki güzel ve yeterli bir uyku ile iyice sindirerek sınav günü bu bilgilerin gün ışığına çıkmasını sağlayacaktır, bu sebeple sınav gecesi yeterli ve düzgün bir uyku için erken harekete geçin.

Önemli yerlerin notlarını alın.

10 sayfalık bir konu anlatımına çalışıyorsunuz diyelim. Burada 10 sayfayı kafanızda tutmaya çalışırsanız diğer konular için bu sıkıntı yaratacaktır. Sınavda 10 sayfalık o yerden sorulacak soru 1 ya da 2’dir normal şartlarda. Ve 10 sayfalık bir konu özetinden, ders notundan önemli yerleri not alarak, altını çizerek vb. o notları birkaç paragrafa hatta birkaç cümleye çevirerek akılda kalmasını daha kalıcı hale getirebilirsiniz. Bu anlamda kısa kodlamalardan da yararlanabilirsiniz.

Öğretmenlerinizden yardım isteyin. 

Sınava hazırlanma sürecinde çözümlü sorular büyük önem taşımaktadır. Çözemediğiniz soruların nasıl çözüldüğüne, soruyu çözerken nerede takıldığınıza, neden hata yaptığınıza mutlaka ulaşın. Bu anlamda öğretmenlerinizden yardım istemekten asla çekinmeyin.

Çıkmış soruları çözün.

Sınavdan önce mutlaka o sınavda daha önce çıkmış soruları çözmeniz gerekmektedir. Bu adeta bir zorunluk olmuştur diyebiliriz. Ve çıkmış soruları kendinizi hazır hissettiğinizde çözmeniz sizlere ne kadar hazır olduğunuzu gerçek bir sonuç olarak gösterecektir. Sınav çıkmış sorularını kendi eksikliklerinizi toparlayabilme süreniz varken çözmenizi tavsiye ediyoruz.

Sınava gireceğiniz yeri önceden görün.

Sınavlar, adaylar için stresli günler demektedir. Özellikle sınav günü heyecan ve stres en üst seviyeye ulaşır. Bu durumu daha da kolaylaştırmak stresi ve heyecanın dozunu düşürmek için yapılabilecek bir şey de sınava gireceğiniz okulu, yeri önceden ziyaret etmeniz mümkünse sınıfı da görmenizdir. Böylece sınav yerine gittiğinizde tanıdık bir yere gitmenin verdiği bir güven duygusu oluşacaktır.

Konular üzerine sohbet edin.

Sınavdaki konular, kavramlar üzerine arkadaşlarınızla, ailenizle, öğretmenlerinize yapacağınız konuşmalar, sohbetler kalıcığı sağlamada en etkili yöntemlerden birisidir. Kavramlar üzerine arkadaşlarınızla sohbet etmeniz oldukça faydalı olacaktır. Öğrenmedeki kalıcığı sıkılmadan eğlenerek yapabilirsiniz.

Birlikte çalışın.

Sınava hazırlanmak bazen sıkıcı olabilirken bazen de yorucu bezdirici olabiliyor. Bu durumda birlikten kuvvet diyerek, arkadaşlarınızla birlikte çalışmanız hem bildiklerinizi paylaşmanızı, birbirinizin eksiklerini gidermenizi hem de sıkıcı bir ortamdan uzaklaşmanızı sağlayabilir.

Kendi kartlarınızı hazırlayın.

Yaparak, yaşayarak öğrenmenin ne kadar önemli ve kalıcılık üzerinde ne kadar etkili olduğu tartışmasız bir gerçek. Bu anlamda kendi notlarınızı kendinizin alması, kendi yorumlarınızla notlar çıkarmanız oldukça önemli. Çalıştığınız konular üzerine aldığınız önemli notlarınızı, kodlamalarınızı, püf noktaları kartlar hazırlayarak not alabilirsiniz. Bu kartlarla da kendinizi daha sonra sınav yapabilirsiniz.

Share This Post

TEPKİ VER - Yorum YAP.